Portál pro zodpovědné majitele psů

BLOG


blog

Fakta a mýty o kastracích II.

vloženo: 21.11.2017, autor: Jana Blažková, veterinární lékařka

V minulém článku jsme se věnovali problematice kastrací u fen, a dnes je proto na řadě pánská část psí populace.

I u psů jsou kastrace běžným zákrokem, ale na rozdíl od fen se častěji provádějí za účelem léčby než prevence. Jedná se o zákrok poměrně jednoduchý, protože na rozdíl od fen se nemusí ve standardních případech otevírat břišní dutina (ta se otevírá pouze v případě nesestouplých varlat), rána na kůži je poměrně malá a rychle se hojí. K preventivním kastracím u mladých psů přistupujeme obvykle na přání majitele, kdy se snažíme kastrací zmírnit dominanci a agresivitu některých psů. Poklesem hladiny testosteronu obvykle dojde ke zklidnění psíka. Je ale jasné, že žádný zákrok nezaručuje zlepšení – je nutné podpořit ho také správnou výchovou a u některých psů je potřeba vyhledat i odbornou pomoc, kdy zkušení výcvikáři dokážou poradit, jak s takovým psem správně zacházet.

Prevence nádorů

Ke kastracím psů častěji přistupujeme ze zdravotních důvodů. Prvním z nich jsou nemoci varlat jako takových. Nejčastějším problémem bývá nesestoupení jednoho nebo obou varlat, takzvaný kryptorchismus. Jedná se o genetickou vadu, která může být dále předávána na potomky. Jde o to, že varlata se normálně vyvíjejí v dutině břišní a krátce po porodu sestupují přes tříselný kanál do šourku. Je to z toho důvodu, že v šourku, který je mimo tělo, je nižší teplota než v břiše. Tato teplota je důležitá pro správný vývoj spermií. V některých případech se jedno či obě varlata zapomenou někde na cestě a k jejich sestupu nedojde. Varle může zůstat umístěné v břiše nebo sestoupí, ale nedostane se až do šourku a zůstane v třísle, kde ho můžeme bez problémů nahmátnout.

U kryptorchidních psů se doporučuje kastrace, a to hned ze dvou důvodů. Prvním aspektem je genetika, kdy tito psi by neměli být zařazováni do chovu, aby se dále nešířila genetická vada, kterou nesestoupení varlat jednoznačně je. Druhý aspekt je zdravotní. Varle umístěné v břiše či třísle je vystaveno vyšší teplotě, než by bylo v šourku, a často dochází k nádorovému bujení takového varlete. Pokud je varle v třísle, je vidět, a můžeme jeho velikost bez problémů kontrolovat, ovšem do bříška vidět není, a tak je kastrace doporučována preventivně, dřív než začne psík mít bolesti a problémy se změněným varletem. Kastrace psa s varletem v třísle nebývá větším problémem. Pokud je varle v břiše, jedná se o větší zákrok, a někdy se veterinář dlouho trápí, než maličké varle v dutině břišní objeví. V případech kastrací kryptorchidů se doporučuje odstranit i varle, které je sestouplé v šourku, nicméně setkáváme se s prosbami majitelů, zvláště z řad mužů, kteří prosí o zachování alespoň jednoho varlete.

Dalším důvodem pro kastraci bývají nádory varlat, které se objevují zvláště u starších psů. Poznáme to jednoznačně tak, že se varle začne zvětšovat, může být tuhé a bolestivé. Kastrace je obvykle definitivním řešením, neboť většina nádorů varlat nemá zhoubný charakter, a tudíž odnětím varlat nemoc vyřešíme.

Také prostata umí potrápit

kastrujeme, jsou onemocnění prostaty. U psů velmi často dochází k takzvané benigní hyperplasii prostaty. Jedná se o nezhoubné zbytnění a zvětšení prostaty vlivem vysoké hladiny testosteronu. Nejčastějšími příznaky, které dovedou majitele psíka k veterináři, je problematické vyprazdňování stolice a také ukapávání kapiček krve z penisu psa. Na rozdíl od lidí psi nemívají problémy s močením, ale zvětšená prostata tlačí na střevo, a tak znesnadňuje defekaci. Pokud problém trvá příliš dlouho, může dojít k povolení svalů v oblasti konečníku, a vytvoří se takzvaná hrázková kýla. U psů se zvětšenou prostatou také často dochází k tvorbě cyst a prostata se může i zanítit, kdy se pak jedná o bolestivé horečnaté onemocnění.

Existují sice hormonální přípravky schopné zapůsobit na prostatu, která se po jejich podání zklidní, nicméně dochází k častým recidivám a kastrace je jediným definitivním řešením. Ve chvíli kdy poklesne hladina testosteronu, prostata se začne zmenšovat a stav psíka se velmi rychle upraví. Bohužel i u psů se občas setkáme s karcinomem prostaty, ale těch nezhoubných zvětšení je několikanásobně více. Ještě se setkáváme s jedním důvodem, kdy majitelé požadují kastraci. Jedná se o hypersexualitu některých psíků, kteří svým neustálým naskakováním na jiné psy, na majitele a doma na polštáře a plyšové hračky obtěžují své okolí, a často i u nich v pozdějším věku hrozí problémy s prostatou. Ne nadarmo se říká: mladý erotik, starý prostatik.

Převzato z časopisu Psí kusy.


FOTKY K ČLÁNKUPředchozí dílReagovat

V diskuzi je hlavních reakcí: 0 Celkem reakcí: 0 Diskutujících čtenářů: 0

Nejnovější články

Nejčtenější články

Všechny články